11. listopadu 2017 jsme se na milé pozvání vypravili s naší hlídkou do Muzea vltavínů v Českém Krumlově. Muzeem nás provázel Víťa Kršul, který nám pověděl o vltavínech mnoho zajímavého a seznámil nás s příběhem jejich vzniku. Také jsme se podívali na film o vltavínech, navštívili na interaktivních panelech nejhezčí krátery na Zemi a zkusili si hodit vlastním meteoritem na zeměkouli :). Nejkrásnější bylo zblízka si prohlédnout samotné krásně nasvícené vltavíny nejrůznějších tvarů a velikostí.
Příběh vltavínů: Před dávnými časy dopadl velký meteorit na území dnešního Bavorska a tlaková vlna, která jej předcházela těsně před tím než dopadl a vytvořil obrovský kráter, roztavila písečné vrstvy země a vymrštila je do vzdálenosti stovek kilometrů na území dnešních Čech. Kousky roztavené skloviny tuhly vzduchem ještě za letu do různých tvarů, například kuliček, kapek, disků i různých nepravidelných cákanců. Tyto kousky pak dopadly na zem jako vltavíny, které byli vodou dál odnášeny v krajině do různých prohlubní a zanášeny pískem a hlínou. Voda po mnoho let působila na původně hladký povrch vltavínů a vytvořila výrazné, nepravidelné rýhy. Nejznámější a nejbohatší naleziště vltavínů leží v úzkém pásu mezi Pískem a Novými Hrady, na západním okraji Českobudějovické pánve. Z těchto lokalit pochází 99% všech nalezených vltavínů.
Po prohlídce a nákupu nezbytných suvenýrů, jsme se rozloučili s naším průvodcem a vyrazili na krumlovské vlakové nádraží. V tomto roce jsme se věnovali na schůzkách, výpravách i na letních táborech zlaté horečce, dobývání různých drahých kovů a minerálů a tak návštěva muzea byla za tímto celoročním programem hezkou zářivě zelenou vesmírnou tečkou :). A na nádraží? Tam stál Legiovlak. Historický vlak, který za I. světové války vezl československé legionáře na východní frontu. Tak jsme po slavnostním zahájení, koukli ještě do něj. Bylo totiž výročí konce I. světové války.
Na fotky z výpravy se můžete podívat ZDE: