V roce 2015 jsme se vypravili na  výzkum hmyzu, který je nejbohatší třídou celé živočišné říše. Odhadovaný počet popsaných druhů hmyzu je přibližně milión a každoročně jsou popisovány tisíce nových druhů. Dovedete si představit, jaká na nás čekala dobrodružství a úkoly? Sestavili jsme si plán a a takto jsme ho prožili:

Entomologické vycházky: S naším kamarádem Oldou Nedvědem, který jeIMAG0357 vědeckým pracovníkem v entomologickém ústavu, jsme se vydali celkem 3krát na výpravu do hmyzí říše do prostoru bývalého tankodromu poblíž naší klubovny. Byli jsme vyzbrojeni smýkačkami (to jsou takové síťky na tyčce k lovu hmyzu – něco podobného měl motýlkář ve filmu Vinetou :)) a krabičkami s lupou, kam jsme ulovený hmyz dávali a zkoumali. Sesedli jsme se kolem Oldy a on nám ulovený hmyz určoval a vyprávěl o něm spoustu zajímavého. Hmyzáčky jsme pouštěli zase zpátky do přírody. Postupně jsme se setkali s těmito mrňousky: klopuška z řádu ploštic – cucá šťávu z nezralých semínek trávy; listohlodžere březové listí; ruměnice pospolná – ploštice, která najednou naklade 60 vajíček; kněžice kuželová z řádu ploštic – saje šťávu ze semínek; drabčík – žere všechno možné; vroubenka – ploštice, která cucá šťovík; kobylka – tykadla má delší než svoje tělo; kohoutek – brouk patřící mezi mandelinky; housenka motýla okáče; bělásek řepkový; pestřenka – patří stejně jako moucha do řádu dvoukřídlých; mšice bezová; pestrokrovečník včelový; vážka ploská; šidélko; pěnodějka červená – její larvy na vytvářejí pěnu na stéblech trávy, patří do řádu křísů stejně jako cikády; larvy slunečka netečného – počet druhů sluneček je u nás přes 80; larvy pilatky – že to není housenka, ale housenice poznáte podle počtu párů panožek, kterých má víc než 5; zlatoočka; motýl nesytkadřepčík který umí skákat; brouk bradavičník; housenka modráska;

Výzkum výskytu střevlíka: Na zahradě u klubovny, která je uprostřed panelového sídliště jsme v období od dubna do června uskutečnili výzkum výskytu střevlíků. Pod vedením našeho odborného poradce Oldy Nedvěda, jsme po zahradě rozmístili 6 pastí P1200081zhotovených z plastových kelímků. Návnadou bylo malé množství piva, nalitého na dno spodního kelímku, do kterého byl nasunutý vrchní kelímek tak, aby se chycený hmyz nemohl v tekutině utopit.  Pasti jsme vybírali 2x týdně s dětmi na schůzkách a odchycené střevlíky značkovali. Tak jsme poznali, které jsme chytili opakovaně a kteří jsou noví. Celkem jsme chytili 36 střevlíků Scheidlerových, z toho 3 střevlíky 2krát po sobě.  Samečků bylo 24 (poznají se podle silnějších předních nohou) a samiček 12.

Chov zlatohlávků a vodního hmyzu: Nechali jsme si vyrobit insektária (taková akvária pro hmyz) a zřídili jsme si chov zlatohlávků a vodního hmyzu. Zlatohlávky v různých stádiích jejich vývoje (larvy, dospělci), které jsme dostali z entomologickéhoP1200091 ústavu jsme  krmili sladým ovocem (dospělci) a larvy se živily hrabankou z lipového a dubového listí. V insektáriu s vodou, kam jsme umístili vodní hmyz nachytaný na vycházkách, se nám proháněli vírníci, potápník vroubený, znakoplavky a klešťanky, bodule a v koutě číhala splešťule blátivá vodní hmyz jsme nachytali na vycházkách ve velkých kalužích a v rybníce. Mohli jsme tak pozorovat hmyz zblízka. Před letními prázdninami jsme chov zrušili a vypustili hmyzáčky zpátky do přírody.

Hmyzí hotel: Na zahradě u klubovny jsme postavili hotel pro různé hmyzáčky, zvláště pak pro včelky samotářky, které vyhledávají různé škvíry a dutinky, kam by mohli naklást svá vajíčka. Víte, že jenom včel u nás je přes 600 druhů?

Přírodovědná fakulta a zkoušky: Na podzim jsme měli dvě oddílové schůzky na přírodovědné fakultě s Oldou Nedvědem, který nám připravil různé úkoly. Poznávali jsme hmyz P1130533ve sbírkách, plnili různá zadání a pozorovali jsme hmyz a části jeho těla pod mikroskopem. Tak jsme viděli zvětšenou veš, křídlo motýla, které je pokryto šupinami podobnými taškám na střeše, nebo hlavu vosy, která má celkem pět očí – dvě složené oči po stranách a tři jednoduchá očka nahoře. Na závěr našeho objevování mikrokosmu, děti skládaly zkoušky. Dostaly dvě otázky a poznávaly hmyz ve sbírce. Za odměnu dostaly hmyzí dárky: skládačku brouka a praktickou hmyzáckou příručku do terénu, kterou jsme si sami vydali.

Na fotky z projektu se můžete podívat zde:malélogo

Projekt „Hmyzáci“ byl spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.

Schůzky

Dlouhá 422/4, České Budějovice (klubovna U Čermáčka)
každé pondělí pro děti od 5 do 11 let
každý čtvrtek pro dorost od 12 do 14 let
každé pondělí pro mládež od 15 do 19 let
vždy 16:30 - 18 h
Rádi mezi námi přivítáme všechny ve věku od 5 do 19 let a je možné se přidat kdykoliv během roku.
Pokud se chcete o nás dozvědět více nebo své dítě přihlásit do Royal Rangers, můžete nás kontaktovat. Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.
Kontaktujte nás