SILVER A – LETNÍ TÁBOR NA LOSÍ ŘECE

Srpen 11th, 2018

Den první – Už od prvního vstupu do našeho výcvikového tábora STS 25 (Special Training School) na skotském venkově nám bylo jasné, že z nás budou chtít vycvičit ty nejlepší vojáky. Prošli jsme zdravotní prohlídkou, rozdělili nás do družstev a ubikací a na krk jsme dostali vojenské známky se jménem. V družstvech byl čas se spolu navzájem seznámit a zopakovat si pravidla tábora. A už nás čekal první nástup a první slovo od jednoho z velitelů na téma, jaký by voják měl být.

Fotky z I. běhu 1. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 1. dne ZDE:

Den druhý –  Hned ráno se začalo s nejtvrdším fyzickým výcvikem. Po rozcvičce vedené skotským důstojníkem z elitních jednotek Comandos  a vydatné snídani jsme se ve vyprávění a vzpomínkách dostali zpátky domů do Protektorátu, kde se formovala na začátku války legendární odbojová skupina Tři králové. Následovala výuka intuitivní střelby v terénu airsoftovými zbraněmi, taktická příprava při hře tanky a pořádná dávka šifrování. Po obědě a krátkém osobním volnu následovala výuka sebeobrany, další výcvik fyzických dovedností  při šplhání na přepravky, střelba ze vzduchové pušky na terč a pletení rescue náramků. Večer jsme byli rádi, že si v kantýně za stravenky můžeme koupit něco málo na přilepšení tvrdého vojenského života.

Fotky z I. běhu 2. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 2. dne ZDE:

Den třetí –  Tento den byl ve znamení vojenských manévrů. Vydali jsme se náročným terénem skoro až k hranicím. Velitel se nás snažil přesvědčit, že je to cyklostezka – možná byla kdysi dávno v dobách míru, ale stejně mu to nikdo nevěřil.  Překonávali jsme různé překážky, zkoušeli se maskovat a pronikat přes území obsazené nepřátelskými vojáky, vyzkoušeli si, jaké to je, když dochází voda. Byli mezi námi také tři budoucí výsadkáři ze Silver A – Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček, který dopluli do Anglie po těžkých ústupových bojích ve Francii. Po návratu na základnu jsme uvítali koupání v Krokodýlí zátoce a pěkně jsme si v říčce zadováděli.

Fotky z I. běhu 3. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 3. dne ZDE: 

Den čtvrtý –  Dnes jsme měli návštěvu. Začalo to dost napínavě – zásahem na řidiče okolo jedoucího vozidla. Členové zásahové služby nám přijeli říci o své práci – mohli jsme si prohlédnout jejich zbraně, potěžkat zásahovou vestu i si vystřelit z cvičných zbraní. Motivováni jejich příkladem jsme se po obědě opět vrhli na výcvik. Každý z nás dobrovolně souhlasil s účastí na výsadcích do vlasti, které budou velmi nebezpečné a mezi prvními, které si vedení STS 25 vybralo, byli Bartoš, Valčík, a Potůček. Večer jsme poseděli společně u ohýnku a našim unaveným tělům jsme pod hvězdami dopřáli horkou sprchu.

Fotky z I. běhu 4. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 4. dne ZDE:

Den pátý – Více než jindy jsme se ráno po rozcvičce zabývali nácvikem anglických rozkazů. Potom, co se vrátila zásobovací skupina vojenským terénním speciálem s nákupem z nedalekého městečka, jsme byli svědky odletu přetíženého britského bombardéru Halifax Mk II 138. perutě s 15ti muži na palubě. Bylo 28. prosince 1941 a zkušený pilot kpt. Hockeye měl před sebou náročný 10ti hodinový noční let nad okupovanou Evropou. Nastal čas vysadit v noci na území naší vlasti výsadek Silver A, Silver B a Anthropoid. Již půl roku totiž nepřicházeli naší exilové vládě v Londýně vysílačkou žádné zašifrované zprávy, bylo tedy potřeba obnovit spojení a znovu navázat kontakt s důležitým agentem A 54. Než došlo k pozdějšímu nočnímu výsadku všech skupin, využili jsme čas k dalšímu výcviku intuitivní airsoftové střelby, dále k tolik potřebnému šifrování a v tomto dni také navíc k nácviku první pomoci v rizikových situacích. Velkou pomocí nám byli noví instruktoři první pomoci Kryštof, Vojta, Nat, Ríša, Majda a Adélka.

Fotky z I. běhu 5. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 5. dne ZDE:

Den šestý – Pokud měl být úkol výsadku Silver A splněn, bylo nezbytné se po seskoku spojit s domácím odbojem, vyhledat důvěryhodné lidi ochotné pomoci s ubytováním, potravinovými lístky a s úkrytem vysílačky Libuše. Než jsme vyrazili do civilizace, posilnili jsme se na obědě výbornými bramborovými knedlíky s uzeným a zelím. Každá družina dostala jednu šicí jehlu a měla za úkol v průběhu několika hodin měnit a měnit a měnit s obyvateli městečka a přinést do tábora něco zajímavého a užitečného J. Již za tmy jsme si navzájem s nadšením vyprávěli veselé historky, které jsme při tom zažili a ukazovali si získané předměty.

Fotky z I. běhu 6. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 6. dne ZDE:

Den sedmý – Tento den byl dnem slavnostním. Jedna z nejúspěšnějších misí naplánovaná Londýnem byla u konce. Podařilo se obnovit vysílačkou přerušené spojení a setkat se s Václavem Morávkem, který byl v kontaktu s agentem A54. Dopoledne měli družiny poslední biblické téma, v polní kapli byl čilí ruch – povídání a modlitby, před obědem se hrály vlajky. Odpoledne jsme šli na dřevo, abychom na večer připravili slavnostní táborák, družiny secvičovaly zábavné scénky a k večeru došlo na slavnostní vyhodnocení a povýšení všech statečných výsadkářů. Byli jsme pospolu u slavnostního ohně, zpívalo se a povídalo dlouho do noci.

Fotky z I. běhu 7. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 7. dne ZDE:

Den osmý – Ráno jsme se nechali probudit Matějovým saxofonem a po rozcvičce a snídani jsme se vydali podívat do vedlejšího tábora Čechoslováků v Británii. Bylo moc zajímavé seznámit se s jejich vojenskou technikou, zbraněmi, polní nemocnicí nebo poštou. Před polednem se výsadkáři zbalili a vyrazili domů, byl totiž, kam oko dohlédlo, klid a mír po kraji. Díky Bohu.

Fotky z I. běhu 8. dne ZDE:

Fotky z II. běhu 8. dne ZDE:

Comments are closed.